Slobodný umelec – ako sa registrovať a predávať diela podľa zákona

Slobodný umelec – ako sa registrovať a predávať diela podľa zákona

laws

V tomto článku som sa rozhodol podeliť o moje poznatky a skúsenosti s registráciou slobodného povolania. Tieto informácie sú aktuálne k januáru 2017. Články, ktoré som na internete našiel nie sú presné a poskytujú zavádzajúce informácie. Môj článok zahŕňa informácie, ktoré som nadobudol informovaním sa priamo na príslušných úradoch a ministerstvách.

Prvá misinformácia, s ktorou som sa stretol je povinnosť registrácie na Štatistickom úrade. Bolo mi potvrdené, že toto nie je pravda až dvomi pracovníkmi ŠÚ. Keďže slobodný umelec nemá pridelené IČO, nielen že nie je vyžadovaná registrácia na ŠÚ ale ani nedáva zmysel. Slobodný umelec je samostatne zárobkovo činná osoba, alebo SZČO. Slobodný umelec však nie je podnikateľ. Preto sa ani nepodriaďuje živnostenskému zákonu ale zákonu autorskému.

Ja som slobodný umelec, ktorý sa venuje tvorbe popri zamestnaní na plný úväzok. Ak je to aj Váš prípad je dobré vedieť, že všetky kroky, ktoré tu opisujem sú povinné aj v takomto prípade, keďže zákon posudzuje zamestnanie a SZČO zvlášť a na obe sa vzťahujú iné povinnosti.

Daňový úrad

Prvý krok je preto registrácia na Daňovom úrade. Ide o dobrovoľnú registráciu pre odvod daní z príjmu. Tieto sú povinné pre každú SZČO. Z predaja vlastných diel vzniká povinnosť odvádzať štátu daň zo zárobku.

Na DÚ dostanete registračné tlačivo, ktoré je nevyhnutné doložiť čestným vyhlásením, ktorým prehlasujete, že vykonávate umeleckú činnosť na základe svojich schopností a vedomostí, prípadne vzdelania a podobne.

Detailné informácie o daniach a povinnostiach pri slobodnom povolaní Vám odporúčam naštudovať na tomto odkaze.

Po registrácii je treba počkať na vyjadrenie a “Osvedčenie o registrácii a pridelení daňového identifikačného čísla”. Týmto vzniká povinnosť podať daňové priznanie v nasledujúcom kalendárnom roku.

Sociálna poisťovňa

Druhý krok je nahlásenie vykonávania slobodného povolania v Sociálnej poisťovni. Táto totiž dostane informáciu z daňového úradu o výške príjmov za predchádzajúci rok. Tieto údaje vychádzajú z podaného daňovného priznania. Povinnosť platiť odvody do SP preto vzniká až po prvom roku registrácie.

Nahlásiť skutočnosť, že figurujeme ako slobodný umelec je veľmi jednoduché a robí sa iba na základe čestného vyhlásenia o začatí vykonávnia slobodného povolania, ktoré sa podpisuje priamo na mieste.

Zdravotná poisťovňa

V zdravotnej poisťovni sa takisto prvý rok neplatí, keďže k zúčtovaniu príde až po podaní prvého daňového priznania (nenechajte sa pomýliť, platiť sa platí, ibaže spätne). ZP takisto ako SP dostane informácie o príjmoch z daňového úradu na základe daňového priznania.

Príjem zo slobodného povolania a zamestnania (v prípade, že sme zároveň zamestnaní) nie je rozlišované, čiže sa berie kompletný príjem za rok bezohľadu odkiaľ prišiel. Toto znamená, že ak náš príjem zo zamestnania a slobodného povolania dohromady presiahne minimálnu mzdu, musíme platiť odvody. Samozjreme z mesačného platu nám zamestnávateľ odvádza toto poistenie, takže my budeme v princípe doplácať iba poistenie vyplývajúce z nášho zárobku mimo zamestnania.

ZP od nás vyžaduje hradenie preddavkov, ktoré v prípade, že nie sme zamestnaní dosahujú výšku cez 60€. Ak však máme zamestnanie doplácame menšiu sumu.

Do ZP je potrebné ísť s údajmi, ktoré sme dostali z Daňového úradu, takže až po obdržaní “Osvedčenia o registrácii a pridelení daňového identifikačného čísla” z DÚ.

Vzdelanie

Keďže nemám absolvovanú školu s umeleckým zameraním, zaujímalo ma aj to, či sa môžem vôbec registrovať ako slobodný umelec, alebo sa musím registrovať ako živnostník. Verte či nie, získať odpoveď na túto otázku mi trvalo najdlhšie. S touto otázkou som sa nakoniec dostal až na ministerstvo kultúry, oddelenie autorského zákona. Bolo mi potvrdené, že vzdelanie nie je potrebné a nie je vyžadované zákonom. Toto sa týka vyslovene umenia a vykonávania činnosti kde je výsledkom autorské dielo. Nevzťahuje sa nevyhnutne na slobodné povolania vo všeobecnosti.

A to je všetko. Na každom úrade Vám samozrejme odporúčam popýtať sa všetko čo Vás zaujíma, na konkrétne povinnosti a poplatky. Tento návod berte ako informačný manuál, ktorý Vás má nasmerovať na tie správne miesta. Tento článok však nenahrádza odborné poradenstvo a ide iba o moju osobnú skúsenosť s registráciou. Každopádne, ak máte akékoľvek otázky alebo Vám tento článok prišiel vhod zanechajte mi komentár, prípadne ho zdieľajte so svojimi známymi na sociálnych sieťach.

Tento článok je republikovaný.
Pôvodný dátum publikácie prepísaný.
Komentáre načítané s neaktuálnymi časovými informáciami.

6 Comments

 1. Leytan

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať koľko sa platí za dané ako slobodný umelec ročne ci mesačne alebo ako to funguje ? Ďakujem

  1. Dobry den,
   Zalezi od vysky Vasich prijmov a vydavkov. Musite si podat danove priznanie kazdorocne prirodzene. Potom uvidite kolko a ci vobec budete dan platit.

 2. M

  Dobrý deň ake výhody resp nevýhody ma slobodný umelec oproti klasickej zivnosti?

  1. Jana Rylance Suchovska

   minimalne, ze netreba mat ekasu

   1. majo

    toto pravda nie je, szco nemusi mat ekasu, Zalezi ci v obchode predava cukriky alebo fakturuje firmam

 3. Martina

  Dakujem, tento clanok mi skutocne pomohol! Info na webe su naozaj matuce, clovek nevie co musi, co moze a co nemoze. Ja som sice v trolinku inej situacii (na DU uz ako SZCO registrovana som, ako fotograf) a chcem zacat predavat svoje kresby. ale najpodstatnejsia info pre mna bola ta o statistickom urade. Este raz vdaka a nech sa dari

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

33 − 26 =